Miss Julia Pastrana

Nagroda na konkursie dramaturgii współczesnej Metafory Rzeczywistości Teatr Polski Poznań 2010

http://www.adit.art.pl/sztuki/sztuki-polskie-mainmenu-26/dramat-mainmenu-40/1717-miss-julia-pastrana

Akcja sztuki zaczyna się w 1858 roku w Warszawie. Julia w błogosławionym stanie ma wystąpić w cyrku Ślęzaka. Publiczność patrzy na nią jak na dziwactwo, a zarazem coś niezwykle frapującego. Jej jedynym przyjacielem jest inny dziwak, Karzeł, który zastanawia się, jak Julia to wszystko znosi - zwłaszcza że Lent, jej mąż i impresario, traktuje ją przedmiotowo. Gotów jest zabić Lenta dla Julii i uciec z nią daleko od ludzi i trosk. Podczas występów w Warszawie Julia rywalizuje z Tancerką o względy Teodora i mdleje podczas występów (jest w ósmym miesiącu ciąży), co wzbudza niepokój Lenta i Ślęzaka, właściciela cyrku. Dla Lenta ważniejsze są jednak pieniądze i kariera niż zdrowie Julii i dziecka - próbuje więc przyśpieszyć jej poród, przy którym są komplikacje. Ani Julia, ani jej synek nie przeżyją, ale szalony i cyniczny Lent utrwali pamięć o nich... w formalnie.

W sztuce Gerigk Julia jest obdarzona nie tylko nietypowym wyglądem, ale też wielką wrażliwością, mądrością życiową i samoświadomością. Jej dziwność stanowi problem głównie dla otoczenia - nikt nie pozostaje obojętny na jej osobę. Wzrusza i zastanawia subtelnie poprowadzona relacja Julii i Karła, który nie mogąc pogodzić się ze śmiercią ukochanej, głodzi się niemal na śmierć.

Opowieść o dziwności i byciu na marginesie życia, szczególnie w dobie wszechobecnego kultu ciała, pokazuje, że ważniejsze jest to, kim się jest, a nie jakim się jest. Gerigk pisze językiem oszczędnym i powściągliwie, rozbudowana natomiast jest "obrazowość" sztuki, co stanowi wyzwanie dla reżysera, scenografa i zespołu aktorskiego.